Ny veileder for kvalitetsarbeid i fagskolene

NOKUT har publisert en revidert veileder for kvalitetsarbeid i fagskolene som skal gjøre det enklere å forstå kravene. Samtidig har NIFU, på oppdrag fra NOKUT, lagt fram en rapport om kvalitetsarbeidet i høyere yrkesfaglig utdanning.

Den reviderte veilederen for kvalitetsarbeid i fagskolene er ment som et praktisk verktøy for å forstå og tolke kravene til kvalitetssystem og kvalitetsarbeid. Veilederen retter seg både mot fagskoler som skal gjennom tilsyn, og mot institusjoner som ønsker å videreutvikle sitt eget kvalitetsarbeid.

Veilederen forklarer hvordan NOKUT forstår kravene i regelverket, og hva fagskolene må gjøre rede for og dokumentere i forbindelse med et tilsyn. Den gir også overordnet informasjon om NOKUTs prosedyre for tilsyn med kvalitetsarbeid.

– Målet har vært å gi fagskolene et tydelig og nyttig verktøy som kan støtte deres eget systematiske kvalitetsarbeid og samtidig gi forutsigbarhet for hva NOKUT legger til grunn i tilsyn, sier Gry Ulvedalen, direktør for høyere yrkesfaglig utdanning i NOKUT.

Bred involvering i arbeidet

I arbeidet med veilederen har NOKUT hatt en bredt sammensatt referansegruppe. HØY, Fagskolerådet, Abelia, Norske Fag- og Friskolers Landsforbund og ONF ble invitert til å foreslå kandidater til gruppen.

Referansegruppen har bestått av representanter fra både offentlige og private fagskoler, store og små institusjoner samt fagskoler med og uten fagområdeakkreditering:

  • Line Narvesen Jørgentvedt, Fagskolen Innlandet
  • Eva Løveid Mølster, Einar Granum kunstfagskole
  • Patricia Parado Benitez, Fagskolen Diakonova
  • Øystein Førsvoll, Fagskolen Rogaland
  • Annelise Kiønig, Fagskolen Kristiania
  • Inger Johanne Tjelta Hivand, ONF

NOKUT takker referansegruppen for verdifulle innspill i arbeidet.

Fagskolene fikk også mulighet til å gi innspill til prosedyren for tilsyn med kvalitetsarbeid på NOKUTs fagskolesamling 26. mars. NOKUT har tatt med seg disse innspillene i det videre arbeidet med både prosedyrene og den reviderte veilederen.

–  Vi håper veilederen vil være et nyttig bidrag til videre utvikling av kvalitetsarbeidet i fagskolesektoren, sier Ulvedalen.

Gå til veilederen

Ny kunnskap om kvalitetsarbeid i fagskolene

Den siste tiden har NIFU, på oppdrag fra NOKUT, kartlagt og analysert kvalitetsarbeid i høyere yrkesfaglig utdanning. Funnene fra arbeidet er samlet i en rapport som nå er publisert.

Rapporten viser at kvalitetsarbeidet ved fagskolene varierer betydelig. Fagskolene arbeider strategisk med kvalitet, men en del fagskoler har omfattende og regelverksstyrte kvalitetssystemer, som kan være både ressurskrevende og systemtunge.

Det kommer også frem at mye av det faglige utviklingsarbeidet ikke alltid er synlig i de formelle kvalitetssystemene, og at manglende møteplasser kan gjøre arbeidet med å bygge en felles kvalitetskultur sårbar, særlig i små og desentraliserte fagmiljøer.

Et sentralt formål med rapporten er at kunnskapen og funnene skal kunne brukes av fagskolene selv, av sektoren og av styrende myndigheter.

Les rapporten "System og kvalitet : Kvalitetsarbeid i høgare yrkesfagleg utdanning"

Del med andre