Mål 1: Norsk høyere utdanning og høyere yrkesfaglig utdanning har god kvalitet


Innholdsfortegnelse     Last ned årsrapporten i pdf


Innhold på denne siden

 

Dette målet har to styringsparametere, som vi bruker for å vurdere den overordnede måloppnåelsen:

  1. Kvalitetsarbeid som sikrer og videreutvikler kvalitet på høyt nasjonalt og internasjonalt nivå
  2. God tilgang til kunnskap om kvalitet gjennom veiledning og erfaringsdeling

Vurderingen for 2025 er at NOKUT har bidratt til å sikre og videreutvikle kvaliteten i norsk høyere utdanning og høyere yrkesfaglig utdanning gjennom et bredt sett av eksterne kvalitetssikringsaktiviteter. Arbeidet med akkreditering, tilsyn, periodisk oppfølging, evalueringer og nasjonale eksamener har samlet sett bidratt til både kontroll og utvikling av kvalitet i sektoren. NOKUT har styrket sin rolle som et anerkjent kvalitetssikringsorgan i Europa gjennom aktiv deltakelse i internasjonale nettverk og fagfora, blant annet i ENQA. Samtidig har vi lagt stor vekt på veiledning, erfaringsdeling og kunnskapsutvikling, slik at institusjonene får bedre tilgang til relevant kunnskap om kvalitetsarbeid. Samlet vurderes målet som oppnådd der NOKUT har bidratt både til høy kvalitet nasjonalt og til økt transparens, læring og tillit i utdanningssystemet.

NOKUT skal være et anerkjent kvalitetssikringsorgan i Europa

Status

Resultatmålene er oppnådd


NOKUT ivaretar den internasjonale rollen gjennom aktiv deltakelse i relevante internasjonale nettverk. 

NOKUTs eksterne kvalitetssikringsaktiviteter sikrer god kvalitet

NOKUT har en bred portefølje av virkemidler som vi benytter i vår eksterne kvalitetssikring av høyere yrkesfaglig utdanning og høyere utdanning. Kvalitetssikringsaktivitetene er utformet slik at de skal bidra til kontroll og utvikling i institusjonene og sikre god kvalitet. Gjennom våre eksterne kvalitetssikringsaktiviteter skal vi dekke større deler av sektoren fremover.

De eksterne kvalitetssikringsaktivitetene er:

  1. Akkreditering
  2. Risikobaserte tilsyn med vilkårene for akkreditering, kvalitetsarbeid og økonomisk tilsyn
  3. Periodisk oppfølging av kvalitetsarbeid innen høyere utdanning
  4. Tematiske analyser og andre analyser
  5. Utdanningsevalueringer
  6. Nasjonal eksamen
  7. Veiledning og erfaringsdeling
  8. Kontroller innen økonomiforvaltning

Status

Resultatmålene for akkreditering er oppnådd
Resultatmålene for tilsyn er delvis oppnådd
Resultatmålene for periodisk oppfølging, tematiske analyser,
utdanningsevalueringer, nasjonal eksamen, veiledning og
erfaringsdeling og kontroller innen økonomiforvaltning er
oppnådd

Akkreditering

Ved inngangen til 2025 hadde vi store restanser innen akkrediteringer. Som følge av økt bemanning, tydelige prioriteringer og en mer effektiv saksflyt styrket vi innsatsen for akkreditering av fagskoleutdanninger og utdanninger på bachelor- og masternivå. Dette førte til en markant økning av vedtak og følgelig en betydelig nedgang i restanser. Restansen omfatter både søknader som er under arbeid og søknader som er i kø.

Høyere yrkesfaglig utdanning


Høyere utdanning
NOKUT behandler søknader om akkreditering av studietilbud på bachelor-, master- og doktorgradsnivå og institusjonsakkreditering av høyskoler, vitenskapelige høyskoler og universiteter.


Risikobaserte tilsyn med vilkårene for akkreditering, kvalitetsarbeid og økonomiske tilsyn

NOKUT har holdt det samlede antallet tilsyn på om lag samme nivå som i 2024. Vi har prioritert å styrke innsatsen på tilsynsarbeidet ved å forbedre metodikken som på sikt vil bidra til at vi kan gjøre flere tilsyn. Måloppnåelsen må ses over en lengre periode, der målet er å kunne gjennomføre flere og mer målrettede tilsyn.

Høyere yrkesfaglig utdanning


Høyere utdanning


Bekymringsmeldinger

Bekymringsmeldingene er en kilde til informasjon om tilstanden ved institusjonene og kan gi indikasjoner på manglende regelverksetterlevelse. NOKUT vurderer i hver enkelt sak om det må iverksettes tiltak overfor den aktuelle institusjonen. De fleste bekymringsmeldingene håndteres ved at vi veileder institusjonen det gjelder. I noen tilfeller ber vi den aktuelle institusjonen om en nærmere redegjørelse. Disse forklaringene bidrar til å avklare om det er nødvendig med ytterligere tiltak fra NOKUTs side, og institusjonene får mulighet til å rette opp mulige mangler.

Bekymringsmeldingene vi mottar, inngår som en av flere kilder i metodikken "Kunnskapsbasert virkemiddelbruk" som omtales under "Eksterne effekter av metodeutvikling".


Periodisk oppfølging av kvalitetsarbeid innen høyere utdanning

I den periodiske oppfølgingen gjennomfører NOKUT tilsyn med institusjonenes kvalitetssystem og kvalitetsarbeid samt stimulerer til videreutvikling.

Det skal ikke gå mer enn åtte år mellom hver periodisk oppfølging ved den enkelte institusjon (jf. universitets- og høyskoleforskriften), og NOKUT er i ferd med å fullføre den tredje runden med periodisk oppfølging samtidig som den fjerde runden er i gang.


Tematiske analyser

NOKUT skal jevnlig gjennomføre tematiske analyser av de eksterne kvalitetssikringsaktivitetene innen høyere utdanning for å møte kravene i de europeiske standardene for kvalitetssikring, ESG. De tematiske analysene skal inneholde analyser av resultatene av de eksterne kvalitetssikringsaktivitetene samlet for å identifisere trender, felles utfordringer og områder for forbedring i sektoren. Resultatene blir brukt som kunnskapsgrunnlag i NOKUTs erfaringsdeling og veiledning og i Kunnskapsdepartementets politikkutforming. Gjennomføring av tematiske analyser er en forutsetning for at NOKUT kan opprettholde sitt medlemskap i ENQA.

I 2025 har vi arbeidet med tematiske analyser om lærerutdanningene og om kvalitetsarbeidet i den tredje runden med periodisk oppfølging 2017–2024.


Utdanningsevalueringer

Evalueringer av utdanningskvalitet er en del av NOKUTs arbeid med å sikre og fremme kvalitet i utdanning. Målet med evalueringene er å få frem kunnskap om kvaliteten i utdanningene, å bidra til kvalitetsutvikling, i tillegg til å legge til rette for læring, kartlegge utfordringer og gi råd om tiltak. NOKUT arbeider samtidig med flere ulike store evalueringer.

En utdanningsevaluering gir et mer nyansert bilde av kvalitet i utdanningen enn tilsyn, som primært setter søkelys på standardiserte krav. De gir utdanningene resultater som de kan bruke til å forbedre og utvikle kvaliteten i utdanningene, samtidig som institusjonenes ledelse og KD får nyttig styringsinformasjon. Dette er en del av Nasjonalt rammeverk for evaluering av kvalitet i forskning og høyere utdanning.

Per 31.12.2025 hadde vi tre pågående evalueringer, én mer enn årene før. I løpet av året ferdigstilte vi evalueringen av profesjonsstudiet i medisin. I tillegg hadde vi to evalueringer i oppfølgingsfase, hvorav oppfølgingen av lektorutdanningene ble avsluttet. Det samlede antallet studenter knyttet til evalueringene i 2025 var på rundt 24 000, som utgjør ca. 8 % av alle studenter i norsk høyere utdanning. Dette er en økning opp fra 18 600 studenter i 2024.


Nasjonal eksamen

NOKUT har ansvar for obligatoriske nasjonale eksamener i utvalgte fag. Eksamenene innenfor et emne eller fag gjelder for alle studenter innen spesifikke utdanninger. Formålet er å gi ekstern kvalitetssikring som bidrar til økt tillit til utdanningene i samfunnet og sikre at studentene har et minimumsnivå av kompetanse på sentrale områder.


Veiledning og erfaringsdeling

For å sikre og videreutvikle kvaliteten på utdanningene er det viktig at institusjonene og samskipnadene lar seg inspirere av hva andre i tilsvarende situasjon gjør for å sikre og videreutvikle kvaliteten. NOKUT tilbyr veiledning og erfaringsdeling til søkere som forbereder søknader om akkreditering og institusjoner som akkrediterer studietilbud selv og til institusjoner som skal gjennom eller har vært gjennom tilsyn og erfaringsdeling knyttet til både fase to av periodisk oppfølging, utdanningsevalueringer og nasjonale eksamener.

Målet med dette arbeidet er at søkere og institusjoner får god kunnskap om regelverket og hvordan de kan oppfylle det. Erfaringen vår er at dette veiledningsarbeidet gjør at NOKUT kommer nærmere sektoren, og at vi bidrar til økt regelverksoppfyllelse og en god forståelse for NOKUTs samfunnsmandat og rolle, samtidig som vi bidrar til både institusjonenes og NOKUTs videreutvikling. Gjennom dette bidrar vi også til å sikre kvalitet i utdanningene.

Av arbeid vi har gjort i 2025 kan vi trekke frem følgende:

Resultatet er at deltakerne gir gode tilbakemeldinger på nytteverdien av disse aktivitetene, og at mange har fått inspirasjon til kvalitetsforbedringer i egen virksomhet.

Endringsmeldinger

Fagskolene må ifølge fagskoletilsynsforskriften § 5-1 melde fra til NOKUT om visse endringer i fagskoleutdanninger, slik at vi kan vurdere om endringene er så omfattende at fagskoleutdanningen må gjennom en ny akkreditering. Ved at NOKUT vurderer endringene, blir kvaliteten sikret i de aktuelle fagskoleutdanningene. Det bidrar også til at fagskolene kan videreutvikle fagskoleutdanningene.


Kontroller innen økonomiforvaltning

På vegne av Kunnskapsdepartementet kontrollerer og rapporterer NOKUT til Kunnskapsdepartementet på økonomiforvaltningen ved statlige og private universiteter og høyskoler og studentsamskipnadene og private fagskoler.

NOKUT har oppnådd alle resultatmålene for 2025. Vi har kontrollert

  • økonomiforvaltningen til alle
    • statlige virksomheter innenfor høyere utdanning og forskning
    • private høyskoler med tilskudd
    • studentsamskipnadene
    • private høyskoler uten tilskudd
    • private fagskoler med tilskudd
    • årsregnskap og vedlegg til årsregnskapet

Dette gjør at KD kan følge opp institusjoner med svak økonomi og mangelfull rapportering mer målrettet, stille tydeligere krav til styring og kontroll og justere rapporteringskravene for å sikre bedre etterlevelse.

 

Les videre