5.4 Faglig kvalitetssikring gjøres av en sakkyndig komite


Innholdsfortegnelse     Last ned hele veilederen i pdf


Sakkyndig komite

NOKUT skal bruke sakkyndige i nesten alle akkrediteringssaker (fagskoleforskriften § 46). Det er krav til hvilken kompetanse de sakkyndige skal ha (fagskoletilsynsforskriften § 5-3) og at de skal være habile (forvaltningsloven kapittel II).

NOKUT bruker sakkyndige komiteer når vi behandler akkrediteringssøknader for fagskoleutdanninger. I hver komite er det fire sakkyndige. Hver komite behandler flere søknader innenfor samme fagområde.

Dere har rett til å uttale dere om de sakkyndige som vi foreslår

Dere har rett til å uttale dere om forslaget vårt til hvilke sakkyndige som skal behandle søknaden deres (fagskoletilsynsforskriften § 5-3 fjerde avsnitt). Dere kan lese mer om denne rettigheten i informasjonsskrivet om fagskoletilsynsforskriften.

Rent praktisk løser vi det slik: Før sakkyndig komite blir oppnevnt av NOKUT, sender vi dere et forslag til hvilke sakkyndige vi vil bruke. Dere får én ukes frist til å kommentere forslaget. Hvis dere ikke har kommentarer, kan dere melde dette inn med det samme. Dette vil gi raskere saksbehandling.

Hvis dere har kommentarer til NOKUTs forslag om sakkyndige, vil vi på nytt vurdere om kravene til sakkyndige er oppfylt. Normalt vil vi bare endre på sammensetningen av sakkyndige i komiteen hvis vi får kommentarer som klart viser at fagskoletilsynsforskriftens krav ikke er oppfylt, eller dersom søkerne kan sannsynliggjøre at de sakkyndige ikke er habile til å vurdere søknaden.

NOKUT oppnevner de sakkyndige

De sakkyndige blir oppnevnt av NOKUT når alle fagskolene som har utdanninger i samme komite har fått mulighet til å gi kommentarer.

NOKUTs oppnevning av sakkyndige er ikke et vedtak dere kan klage på.

Arbeidet de sakkyndige gjør for NOKUT

Sakkyndig komite vil alltid vurdere flere søknader samtidig, og både NOKUTs saksbehandlere og det komiteen sørger for at søknadene blir vurdert etter samme premisser og målestokk. NOKUTs saksbehandlere bistår komiteen, for eksempel med å forklare hvordan kravene i regelverket skal tolkes. NOKUTs saksbehandlere kan også gi informasjon om hvordan liknende søknader har blitt vurdert tidligere, for eksempel i situasjoner hvor komiteen er i tvil om hvorvidt de vurderer at et krav er oppfylt.

Komiteens leder samler medlemmenes innspill og gir en samlet tilbakemelding til NOKUT. Denne tilbakemeldingen inneholder både komiteens vurderinger av om de enkelte kravene er oppfylt, og om utdanningen bør akkrediteres.

Supplerende uttalelse fra sakkyndig fagperson

komiteen. Dette skjer når NOKUT mener det er behov for faglige vurderinger fra en sakkyndig som har en annen eller spissere kompetanse i et fagfelt enn det som finnes blant de sakkyndige i komiteen.

Hvis vi mener det er behov for en supplerende uttalelse fra en sakkyndig fagperson utenfor komiteen, vil dere motta et forslag til hvem dette kan være. Dere får én ukes frist til å kommentere forslaget, og vi behandler kommentarer på samme måte som for komiteen som helhet, se over.

NOKUTs vedtak

NOKUT vurderer innspillene fra de sakkyndige og fatter vedtak i saken. (Se kapittel 6 om vedtakstyper.)

 

Neste side

Forrige side